Logopédia v škole - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Február 2024
LOGICKÁ OLYMPIÁDA PRE MŠ
ZAČÍNA PRIHLASOVANIE DO LOGICKEJ OLYMPIÁDY PRE NAJMENŠÍCH. CIEĽOM JE ROZVÍJAŤ LOGICKÉ MYSLENIE A ZRUČNOSTI, KTORÉ NAJMENŠÍ BUDÚ POTREBOVAŤ PRI VSTUPE DO ŠKOLY.
Marec 2024
PROJEKTY ROZUMIEME NADANÝM
PONÚKAME POSLEDNÉ VOĽNÉ TERMÍNY NA REGISTRÁCIU PROJEKTOV A AKTIVÍT ROZUMIEME NADANÝM (MÁJ, JÚN 2024) URČENÝCH PRE ZŠ A SŠ. OKREM PROJEKTOV PONÚKAME PREDNÁŠKY PRE UČITEĽOV.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Marec 2024
ŠK LOGICKEJ OLYMPIÁDY 2024
V MARCI ODŠTARTOVALI ŠKOLSKÉ KOLÁ 12. ROČNÍKA LOGICKEJ OLYMPIÁDY INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ. POSTUPUJÚCI SÚŤAŽIACI SA STRETNÚ V MÁJI NA VEĽKOLEPOM FINÁLE V PREŠOVE.
Február 2024
HERECKÝ WORKSHOP
V KLUBE NADANÝCH DETÍ PRI SZŠ DSA V PREŠOVE SME PRIVÍTALI HERCA PREŠOVSKÉHO DJZ JAKUBA KUCHÁRA. HERECKÝ WORKSHOP BOL VENOVANÝ REČOVEJ A HLASOVEJ PRÍPRAVE, ...
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Logopédia v škole

Aktivity
Logopédia v škole vedie k správnej výslovnosti

Výchova k správnemu hovoreniu a zreteľnej artikulácii patrí na vyučovanie slovenského jazyka v každom ročníku základnej školy.
Jednoduché logopedické cvičenia sa stali súčasťou vyučovania slovenčiny nadaných tretiakov zo základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove. Podnecujú, vedú žiakov k správnej výslovnosti a rozvoju slovnej zásoby.

Logopéd – slovo, pri ktorom si väčšina ľudí automaticky predstaví zrkadlo a odborníka (logopéda) pracujúceho s predškolákom učiacim sa spravidla l alebo r. Zriedka ešte spomenieme odstraňovanie „šušlania“, nápravu nesprávnej výslovnosti. O tom, že narušená komunikačná schopnosť sa zďaleka netýka iba predškolákov, sa môžeme presvedčiť nielen v logopedických ambulanciách, ale aj v každodennom živote. Cieľom logopédie je rozvíjanie správneho vývinu reči, predchádzanie porúch a chýb reči a odstraňovanie už vzniknutých porúch a chýb reči.

Logopedickú prípravu si vyskúšali žiaci z tried pre nadaných žiakov pod vedením školského logopéda a špeciálneho pedagóga Ľuboša Lukáča. Cvičenia zamerané na reč (a jej rozvoj) sa stali mimoriadne obľúbené. Prípravné cvičenia napomáhajú k správnej výslovnosti. Aktivujú činnosť žiakov na hodinách slovenského jazyka. Hry, pesničky, riekanky podporujú motiváciu k hovoreniu a rozvoju slovnej zásoby. Nechýbajú dychové cvičenia, ktorých cieľom je prehĺbenie dýchania a zvládnutie fyziologicky správneho nádychu a výdychu pri hovorení. Dôležitým predpokladom pre správnu výslovnosť hlások je artikulačná obratnosť hovoridiel.
Medzi najviac obľúbené patrili cvičenia zamerané na precvičovanie hlások, prostredníctvom ktorých sa žiaci učili (precvičovali) správnu výslovnosť v spoluhláskových skupinách. Cvičenia boli zamerané, s prihliadnutím na učivo daného ročníka, na slovné druhy, ich vyhľadávanie a použitie vo vetách, tvorenie slov. Nechýbali ani rôzne slovné prešmyčky, oboznamovanie sa s cudzími slovami a hry rozvíjajúce verbálne myslenie.

Logopédia v školskom prostredí vedie žiakov k správnej výslovnosti. Pri náprave reči, správnej výslovnosti a rozvoji slovnej zásoby pomáhajú okrem rôznych cvičení a pracovných listov, aj logopedický software, ktorý zmení logopedické cvičenia na hry. Logopédia ponúka školákom cvičenia i stratégie, ktoré môžeme využiť pri učení.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah