Ako mnohorako sa dá hrať s papierom - Nadané dieťa

Nadané dieťa
November 2022
NADANÉ DETI NA VYSOKEJ ŠKOLE
V RÁMCI TÝŽDŇA VEDY A TECHNIKY NA SLOVENSKU ZASTREŠILA PREŠOVSKÁ UNIVERZITA V PREŠOVE NESÚŤAŽNÚ PREHLIADKU ROČNÍKOVÝCH PRÁC INTELEKTOVO NADANÝCH ŽIAKOV PREŠOVSKÝCH ZŠ.
November 2022
NADANÍ OBSADILI ZELENÝ BREH
INTELEKTOVO NADANÉ DETI SA OPÄŤ STRETLI NA LOGICKOM SÚSTREDENÍ. MALEBNÚ LOKALITU SIGORD V SLANSKÝCH VRCHOCH NAVŠTÍVILI NADANÍ Z PREŠOVA A BARDEJOVA.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Október 2022
ČÍSELNÉ KÓDY
OKREM ČÍSELNÝCH KÓDOV SA NADANÉ DETI VENOVALI LOGICKÝM POSTUPNOSTIAM, KOCKÁM UMIESTNENÝM V PRIESTORE, SKLADANÍM PÍSMEN Z DIELIKOV, MATEMATICKÝM ÚLOHÁM.
Október 2022
PRIESTOROVÁ PREDSTAVIVOSŤ
V KLUBE NADANÝCH DETÍ PRI SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE ROZVÍJALI PRIESTOROVÚ PREDSTAVIVOSŤ. A SPOLU S ŇOU LOGICKÉ MYSLENIE, JEMNÚ MOTORIKU A TVORIVOSŤ.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Ako mnohorako sa dá hrať s papierom

Aktivity
Ako mnohorako sa dá hrať s papierom?

Na túto otázku odpovedali nadaní žiaci v Klube nadaných detí v Súkromnej základnej škole DSA na Mukačevskej ulici pri svojom septembrovom stretnutí. A to konkrétnymi aktivitami, ktorými rozvíjali bystrú úvahu, stratégiu a slovnú zásobu.
Náročné sú slová na y, či x
Meno, mesto, zviera, vec je priam od prehistorických čias známa hra. Jeden z hráčov hovorí v duchu abecedu, druhý ho stopne. Na ktorom písmenku ho zastaví, na také písmenko musia obidvaja hráči v čo najkratšom čase vymyslieť meno, mesto, zviera a vec. Za každé slovo, ktoré nemá nikto iný v skupine, dostáva hráč desať bodov. V prípade, že si minimálne dvaja hráči spomenú na rovnaké slovo, každý z nich dostane päť bodov. Pri tejto hre platí pravidlo čím viac hráčov, tým je to väčšia zábava.

Piškvorky sa dajú hrať všade, aj na snehu
Najčastejšie sa hrajú na štvorčekovom papieri alebo si hráči štvorce na papier nakreslia. Deti hra učí strategickému mysleniu. Cieľom účastníkov piškvoriek je dokázať zakryť svoje hlavné úmysly a stratégiu a vytvoriť súvislý rad určitého počtu krížikov alebo guličiek. Rady sa môžu vytvárať z piatich, ale tiež menej alebo viacerých krížikov a guličiek. Tie musia nasledovať súvisle v ľubovoľnom smere, v stĺpci alebo vodorovne. Háči sa striedajú: najprv nakreslí krížik jeden, následne guličku druhý. V praktickom živote vedie piškvorková vášeň až do takých extrémov, ako je hra piškvoriek počas vyučovacej hodiny pod lavicou.

Loďky
Každý z dvoch hráčov si nakreslí dve tabuľky. V jednej je pozícia lodí prvého hráča. Do druhej tabuľky sa zapisujú všetky útoky na lode protihráča. Cieľom hry je potopiť všetky protihráčove lode. Ak sa hráčovi podarilo zasiahnuť jednu z „nepriateľových“ lodí, a to tak, že trafil do správnej kombinácie písmena a čísla, je to dôvod na oslavu. Ak však kričí „Voda, voda!“, strela minula cieľ.
V SZŠ DSA na Mukačevskej sa dobre zabavilo všetkých 38 členov Klubu nadaných detí. Kým mladší sa viac potešili piškvorkám, starší boli bojovne naladení a s chuťou si zastrieľali pri loďkách.
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2022
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah