Klub nadaných detí v Prešove oslavoval desaťročie - Nadané dieťa

Nadané dieťa
November 2022
NADANÉ DETI NA VYSOKEJ ŠKOLE
V RÁMCI TÝŽDŇA VEDY A TECHNIKY NA SLOVENSKU ZASTREŠILA PREŠOVSKÁ UNIVERZITA V PREŠOVE NESÚŤAŽNÚ PREHLIADKU ROČNÍKOVÝCH PRÁC INTELEKTOVO NADANÝCH ŽIAKOV PREŠOVSKÝCH ZŠ.
November 2022
NADANÍ OBSADILI ZELENÝ BREH
INTELEKTOVO NADANÉ DETI SA OPÄŤ STRETLI NA LOGICKOM SÚSTREDENÍ. MALEBNÚ LOKALITU SIGORD V SLANSKÝCH VRCHOCH NAVŠTÍVILI NADANÍ Z PREŠOVA A BARDEJOVA.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Október 2022
ČÍSELNÉ KÓDY
OKREM ČÍSELNÝCH KÓDOV SA NADANÉ DETI VENOVALI LOGICKÝM POSTUPNOSTIAM, KOCKÁM UMIESTNENÝM V PRIESTORE, SKLADANÍM PÍSMEN Z DIELIKOV, MATEMATICKÝM ÚLOHÁM.
Október 2022
PRIESTOROVÁ PREDSTAVIVOSŤ
V KLUBE NADANÝCH DETÍ PRI SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE ROZVÍJALI PRIESTOROVÚ PREDSTAVIVOSŤ. A SPOLU S ŇOU LOGICKÉ MYSLENIE, JEMNÚ MOTORIKU A TVORIVOSŤ.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Klub nadaných detí v Prešove oslavoval desaťročie

Aktivity
Klub nadaných detí v Prešove oslavoval desaťročie

Prvý klub nadaných detí na Slovensku oslávil desať rokov. Pri slávnostnom stretnutí nechýbala primátorka mesta, mecenáši klubu, kopec súčasných i bývalých absolventov klubu a ako inak – logické úlohy.
Foto: Mesto Prešov

O členstvo je veľký záujem
Boli to veľmi ťažké roky, najmä začiatky. Nejde o klasický krúžok, zameraný na jednu oblasť, deti majú každý týždeň inú aktivitu,“ spomenul zakladateľ klubu Ľuboš Lukáč niektoré z plejády aktivít. Od prvého ročníka sa nestalo, aby bol klub nenaplnený. V úvode stretnutia sa deťom prihovorili vzácni hostia. Primátorka Andrea Turčanová priniesla všetkým najmenším sladký darček. Obdarovaní boli aj podporovatelia klubu a jeho vedúci. „Som naozaj veľmi hrdá, že tento klub jestvuje a priala by som si, aby klub nadaných detí fungoval na každej našej základnej škole. Je veľmi dôležité podchytiť ich a individuálne s nimi pracovať, aby nám nezanikli v šedom priemere,“ povedala.

Dospelí odpovedali bezchybne – na iné otázky
Je skvelé, že klub funguje a vydržal napriek nepriazni vonkajších vplyvov. Je úžasné, že sú ľudia, ktorí sa chcú tým deťom venovať,“ podelila sa s dojmami Terézia Šandorová, mamka nadaných detí a zároveň podporovateľka Klubu nadaných v Prešove. „Hľadali sme pomocné ruky odborníkov, akýsi návod, ako s deťmi pracovať, čo potrebujú a vyžadujú a čo je od nich žiadať naopak zbytočné,“ uviedla. „My sme mali vypracované všetky odpovede!“ skonštatovala na margo náročných úloh. „Nekorešpondovali však s otázkami,“ doplnila so smiechom.
Foto: Mesto Prešov                                                                                                                          Foto: Mesto Prešov

Nadaní očakávajú presné odpovede
Obdivujem ľudí, ako je pán Lukáč – že sa mu ešte chce bez ohľadu na to, či je odmenený alebo neodmenený, vo svojom pracovnom aj voľnom čase,“ uviedla riaditeľka CPPPaP v Sabinove Ľubica Richmanová Fabišíková. „Vždy prekvapia zvedavými otázkami, na ktoré očakávajú presnú odpoveď,“ prezradila učiteľka Ingrid Storinská na margo nadaných. „Obrovské množstvo aktivít zameraných na rozvoj logického myslenia, verbálnej, ale i neverbálnej komunikácie – rôzne slovné hry, pantomíma, hádanky, logické úlohy, ale aj jednoduché pokusy dokazujúce zákony fyziky, či chémie, mali možnosť stretnúť sa s menami slávnych objaviteľov, ktorí svojimi vynálezmi pomohli nám všetkým zjednodušiť život. Veľmi zaujímavé boli aj osobné, či online stretnutia s významnými osobnosťami kultúrneho života,“ zrekapitulovala Ingrid Storinská dekádu klubu.

Klub nadaných potrebuje každé väčšie mesto
Najkrajšia je spätná väzba od detí: najprv tá radosť, ktorú vidím počas aktivít a aj potom, keď povedia, že to bolo super, že sa niečo naučili a že sa pritom zabavili. Častokrát si uvedomím, že nadobudnuté poznatky, skúsenosti a zručnosti vedia uplatniť v iných situáciách,“ teší sa Juliána Sedláková, ktorá rovnako pôsobí v Klube nadaných ako pedagóg. „K najnáročnejším veciam patrí asi príprava, aby sme vedeli nájsť to, čo deti zaujme. Vlastne treba im "stíhať".“
Čo si zakladateľ prešovských klubov Ľuboš Lukáč pre nadané deti praje do ďalších rokov? „Nech je minimálne tak dobre, ako je teraz. Bol by som rád, keby v každom väčšom meste vznikol takýto klub. Skupinu intelektovo nadaných žiakov nájdete na každej škole. Ako aj deti s dvojitou výnimočnosťou.“
Foto: Mesto Prešov                                                                                                                          Foto: Mesto Prešov
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2022
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah