Milka a Milko - nová detská kniha - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Apríl 2021
LOGICKÉ ÚLOHY PRE NAJMENŠÍCH
PODPORIŤ ROZVOJ LOGICKÉHO MYSLENIA DETI PREDŠKOLSKÉHO VEKU NIKDY NIE JE NA ŠKODU. SKÚSIŤ SI TO S RATOLESŤAMI MÔŽETE V PRILOŽENÝCH ÚLOHÁCH OD PREŠOVSKÉHO PEDAGÓGA NA STRÁNKE PRESOV24.SK.
Jún 2021
PANDÉMIA A NADANÉ DETI
PANDÉMIA VÝRAZNE POZNAČILA VZDELÁVANIE. OPATRENIA NA ZMIERNENIE DOPADOV DIŠTANČNÉHO VZDELÁVANIA  NA VZDELÁVACIE VÝSLEDKY ŽIAKOV BOLI SMEROVANÉ VŠADE, LEN NA NADANÝCH SA ZABUDLO.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2021
MEMORANDUM
PEDAGOGICKÁ FAKULTA PU V PREŠOVE A CENTRUM PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÉHO PORADENSTVA A PREVENCIE V SABINOVE PODPÍSALI MEMORANDUM O VZÁJOMNOM POROZUMENÍ A SPOLUPRÁCI.
Apríl 2021
ŠARIŠSKÁ GALÉRIA VIRTUÁLNE
NADANÉ DETI Z PREŠOVA A HUMENNÉHO SA STRETLI VIRTUÁLNE PROSTREDNÍCTVOM PLATFORMY ZOOM S RIADITEĽOM ŠARIŠSKEJ GALÉRIE V PREŠOVE PHDR. RUDOLFOM DUPKALOM, PHD., MBA.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Milka a Milko - nová detská kniha

Aktivity
Milka a Milko, detská knižka o palacinkách, rodine a láske v nej

Rýdzo slovenských leporel je ako šafranu. Je komplikovanejšie ich vyrobiť  a je to finančne náročnejšie ako ich dať tlačiť do Číny. Spisovateľka Marka Staviarska a výtvarník Marek Holeša by radi také vytvorili. Nielen pre svoje tri detičky. Aj pre všetky ostatné. Ručne maľované, od srdca napísané, zdanlivo o pripálených palacinkách a pritom o RODINE. A o LÁSKE.
Túžba vyrobiť spoločnú knižku tu bola vždy. Aj pokusy začať boli. Ale viete aký je život. Rýchly.

O čom je knižka?
Rodinný život je ako cirkusové vystúpenie – trochu šialený, pestrofarebný, plný vecí a ľudí, občas nebezpečný a napínavý, ale je v ňom celé srdce a mnoho premnoho lásky a aj sa veľa nasmejete. – Veď to dobre poznáte.
Počas pandémie, medzi stenami bytu, to všetko bolo ešte intenzívnejšie, aj hroziace konflikty, ale nakoniec nám vždy pomohla kooperácia, vzájomná pomoc a spoločná hra. – vravia Marek a Marka – autori knižky. A tak si Marek s Markou, rodičia Marínky, Adamka a Dorotky povedali: O tom bude naša prvá spoločná knižka! O rodinnom živote, ktorý je ako na kolotoči a nie vždy úplne ideálny, ale láskou a vzájomnou pomocou to môžeme zvládnuť.

Je aj o potrebe vzájomnej blízkosti a o tom, aké skvelé je sedieť pri spoločnom stole, aj keď medzi tým trebárs pripálite palacinky...

Marka najskôr písala a škrtala, písala a škrtala, ale potom vznikli verše o palacinkách, ktoré ich detičky už vedia naspamäť. Teda okrem Dorotky – tá má rok a jej najobľúbenejšie slová sú mama a tata.

Básnička je veselá, trošililinku napínavá (veď čo ak ostanú bez večere!) a plná lásky. Pre detičky od 2-7 rokov. Starší si môžu skúšať čítať aj sami.. Ale aj tak... Aj keď už vedia čítať, majú najradšej, keď im čítate vy – rodičia - aj vy to tak máte?

Marku pri písaní inšpirovali také velikánky slovenskej literatúry ako Mária Ďuríčková, Mária Rázusová Martáková, či Ľudmila Podjavorinská. Alebo tiež Môj Macík v preklade Márie Rázusovej Martákovej. Marek si obrázky najskôr nakreslil ceruzou. Bola to preňho veru výzva! Nie je ilustrátor, ale maliar a aj keď sa to možno nezdá, nie je to to isté. Preto sa musel na chvíľu vžiť do role ilustrátora a naštudoval si snáď všetky leporelá na svete. Najťažšie bolo preňho zistenie, že okrem ručnej kresby a maľby si nakoniec musí predsa len sadnúť k počítaču a obrázky dlhé hodiny retušovať, aby boli vhodné na tlač. Pri maľbe zvolil techniku gvašu a veselú farebnosť.. Lebo však – taký pravý „cirkusový" rodinný život je predsa poriadne farebný!
Vyrobené na Slovensku
Rýdzo Slovenských leporel je veľmi málinko. Hlavné dôvody sú tieto:
• Príprava ilustrácií do tlače - a ešte k tomu ručne maľovaných je náročná technicky i časovo.
• Ďalším dôvodom je cena a miesto tlače. Na Slovensku existuje len jedna tlačiareň, ktorá sa venuje tlači leporel a to GRAFOBAL Skalica, ktorá má históriu i prax a tiež kvalitu. Tlačila aj takú kultovú knižočku akou je leporelo Môj Macík. Radi by Milka a Milku tlačili práve v Grafobale. Bude to však finančne náročnejšie ako v Číne.

VESELÝ VIDEOKLIP
Pripravili sme si pre vás s našim rodinným tímom aj veselý a farebný videoklip s pesničkou, v ktorej sa spieva o čom je knižôčka. Text pesničky plánujeme tiež dostať do knižky, aby ste si po prečítaní mohli i zaspievať. Pieseň naspievala Barbora Švidraňová, V klipe uvidíte, že sme si ani slovíčko nevymysleli, ale že všetko, čo je v knižke napísané i nakreslené je naozaj. :)

Vznik knižky môžete podporiť v crowdfundingovej kampani na:
a budete medzi prvými, ktorí novučičkú knižku budú držať v rukách. Alebo si môžete vybrať z iných zaujímavých knižných odmien.
Ako knižka vznikla a čerstvé informácie o jej tvorbe nájdete na FB: Milka a Milko alebo na FB vydavateľstva Staviarsky alebo na instagramoch tvorcov: marekholesa, staviarskamarka
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2021
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah