Nadané deti sa stretli s vynálezcom guľometu a Mona Lízy - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Jún 2022
„ABSURDNÉ STRETNUTIE“
PRÍBEHY PLNÉ ABSURDÍT, ŠIFROVANÉ A SKRYTÉ OBRÁZKY. ÚLOHY V KLUBE NADANÝCH DETÍ PREŠOV ROZVÍJALI LOGICKÉ MYSLENIE, PAMÄŤ A SCHOPNOSŤ PRACOVAŤ V ČASOVOM STRESE.
Jún 2022
LOĎKY Z PAPIERA
POD VEDENÍM JEDNÉHO Z NADANÝCH ŽIAKOV VYRÁBALI ŽIACI V KLUBE NADANÝCH DETÍ NA SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE PAPIEROVÉ LOĎKY. MOTOROVÉ, VIKINGSKÉ, ČÍNSKE, ...
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Júl 2022
ROZUMIEME NADANÝM 2021/2022
K AKTIVITÁM INICIATÍVY ROZUMIEME NADANÝM PATRIA ROZMANITÉ PROJEKTY, SÚŤAŽE, OLYMPIÁDY ČI DOKONCA POBYTOVÉ PODUJATIA. V PREŠOVE V TOMTO ŠKOLSKOM ROKU FUNGOVALI DVA KLUBY NADANÝCH DETÍ.
Júl 2022
10. VÝROČIE LOGICKEJ OLYMPIÁDY
OBĽÚBENÁ SÚŤAŽ INTELEKTOVO NADANÝCH ŽIAKOV - LOGICKÁ OLYMPIÁDA MÁ ZA SEBOU DESAŤ SÚŤAŽNÝCH ROČNÍKOV. ORGANIZÁTORI OCENILI TÝCH, KTORÍ SA NA DESAŤROČNEJ TRADÍCII PODIEĽALI NAJVIAC.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Nadané deti sa stretli s vynálezcom guľometu a Mona Lízy

Aktivity
Nadané deti sa stretli s vynálezcom guľometu a Mona Lízy

Leonardo da Vinci patrí medzi osobnosti, ktoré urobili skutočnú „dieru do sveta“. A keby len v jednej oblasti! Génius z prelomu 15. a 16. storočia pomyselne navštívil Klub nadaných detí v Prešove.
Multitalent z Talianska
Geniálna hlava Leonarda da Vinciho a jeho veľký umelecký talent zasiahli do viacerých oblastí ľudského bádania, kde zanechali tam nezmazateľnú stopu. Po stopách jedného z velikánov dejín, čo je aj názov projektu, kráčali v Klube nadaných detí pri Súkromnej základnej škole DSA na Mukačevskej ulici v Prešove.
Úvod stretnutia s géniom patril animovanému filmu o da Vincim. Polhodinová snímka predstavila nadaným deťom výnimočného umelca – maliara, sochára a vynálezcu - konštruktéra, ktorý túžil zapísať sa do sŕdc ľudí vo svojej blízkosti.

Maliar - pekár
Kvízová časť aktivít priblížila učňovské roky da Vinciho, jeho začiatky ako profesionála i to, s kým počas svojej kariéry spolupracoval. Najmenší sa dozvedeli, že radil ďalšiemu slávnemu umelcovi Michelangelovi a niektoré svoje práce do steny doslova zapekal. Slávnu Poslednú večeru Ježiša s jeho učeníkmi maľoval niekoľko rokov. Počas života musel napríklad čeliť fyzickému útoku bezdomovca.

Zachovali sa len obrazy
Zaujímavosťou iste je, že po slávnom umelcovi sa nedochovala žiadna socha, ale iba jeho maľby. Jednou z nich je preslávená Mona Líza, uchovávaná v parížskom múzeu Louvre. Vo výtvarnej časti aktivít stretnutia Klubu nadaných detí pomáhali nadaní domaľovať da Vincimu obraz Posledná večera a dozvedeli sa, že Leonardo bol po celý život vegetariánom. Jednou z jeho túžob bolo vytvorenie lietajúceho stroja.

Guľomet a skafander
Do spoznávania Vinciho prác zapojili nadaní v Prešove aj matematiku. Tak zistili počet vynálezov, ktoré sa da Vincimu pripisujú. Patria medzi nich bojové stroje, jedna z prvých kalkulačiek, ba dokonca prvý skafander. Bodku za stretnutím nadaných detí v Prešove s velikánom svetových dejín urobil záverečný rébus, v ktorom deti museli objaviť, v ktorej krabici je ukryté to ktoré da Vinciho dielo.
ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2022
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah