Nadané deti spoznali tajomstvá esenciálnych olejov - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Január 2023
PUTOVANIE KRAJINOU
PO ZDOLANÍ VŠETKÝCH SLOVENSKÝCH POHORÍ A VYDAJI SVOJEJ (KNIŽNEJ) DCÉRY O PUTOVANÍ ČAROKRÁSNOU KRAJINOU POD TATRAMI SOM PRIJAL POZVANIE NA PÔDU KLUBU NADANÝCH DETÍ V PREŠOVE.
Január 2023
ÚSPEŠNÝ ROK 2022
NADANÍ OSLÁVILI V UPLYNULOM ROKU NIEKOĽKO JUBILEÍ! DESIATKU ÚSPEŠNÝCH ROČNÍKOV LOGICKEJ OLYMPIÁDY I PRVÉHO KLUBU NADANÝCH DETÍ NA SLOVENSKU. A MNOŽSTVO ĎALŠÍCH ÚSPECHOV...
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Január  2023
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
NAJVÄČŠIA CELOSLOVENSKÁ SÚŤAŽ INTELEKTOVO NADANÝCH DETÍ PRITIAHLA TENTORAZ TAKMER DVE A POL TISÍCKY ÚČASTNÍKOV. ŽIACI ZŠ A OSEMROČNÝCH GYMNÁZIÍ UŽ LADIA FORMU NA 11. ROČNÍK.
December 2022
MALÝ PRINC
V ROKU 1996 SA KULTOVEJ KNHY A. SAINT-EXUPÉRYHO CHOPILI HUDOBNÍK HENRICH LEŠKO A SLOVENSKÝ SPEVÁK RICHARD MÜLLER.  Z DIELA VYCHÁDZAJÚ TVORIVÉ ÚLOHY PROJEKTU MALÝ PRINC.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Nadané deti spoznali tajomstvá esenciálnych olejov

Aktivity
Nadané deti spoznali tajomstvá esenciálnych olejov

Svetom vedy počas piatkového stretnutia Klubu nadaných detí pri Súkromnej základnej škole DSA v Prešove sprevádzala žiakov odborná asistentka RNDr. Beáta Baranová, PhD. Témou boli esenciálne oleje. Nadané deti si vyskúšali rolu vedcov a testovali ich účinky na obilie.
Klub navštívil vedecký pracovník
Beáta Baranová pracuje na Katedre ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. Predmetom jej výskumu je epigeická makrofauna environmentálne rôzne zaťažených území s dôrazom  na bystruškovité, opustené a nevyužívané plochy s porastmi inváznych neofytov s dôrazom na zlatobyľ kanadskú a výskum biologicky aktívnych látok z rastlín.
Vyučuje predmety ekológia pôdnych živočíchov, entomológia a ekológia hmyzu, ekológia poľnohospodárskej krajiny, pôdna ekológia, globálne a aktuálne problémy v životnom prostredí, odpadové hospodárstvo a EIA a vývoj prírody a ekológia ekosystémov.

Skúmali, či olej stopne jačmeň a pšenicu
Dnes sme si rozprávali o esenciálnych olejoch: odkiaľ pochádzajú, aké rastliny ich produkujú a ako ich vieme získať. Deti sa dozvedeli, že pomocou esenciálnych olejov sa rastliny "rozprávajú" s opeľovačmi, bránia sa napríklad proti voškám a bojujú pomocou nich proti vírusom a baktériám, ktoré ich napádajú. A že pomocou esenciálnych olejov „likvidujú“ svoju konkurenciu a bránia si územie, na ktorom rastú,“ priblížila obsah stretnutia na škole DSA vedecká pracovníčka.
Rovnako sme si povedali, ako vedci esenciálne oleje skúmajú tak, aby bolo možné túto prírodnú silu využiť pri liečení ľudských ochorení a ako náhradu syntetických pesticídov pri ochrane rastlín proti škodcom a burinám.“ Deti si vyskúšali prácu vedca a urobili pokus na testovanie fytotoxickej aktivity esenciálnych olejov. „To znamená pokus, či a ktorý esenciálny olej dokáže zamedziť klíčeniu a rastu pokusných modelových organizmov pšenice a jačmeňa,“ vysvetlila B. Baranová.
Esenciálne oleje majú viacero pomenovaní
Esenciálny olej je to isté, čo éterický olej a silica. Získava sa z rastlín. Môžeme ho tiež identifikovať pod názvom aromatický, či prchavý olej. Trochu iný význam vie nadobudnúť spojenie vonný olej – kým esenciálny olej je vyrobený iba z prírodného materiálu, teda zo skutočných rastlín, vonný olej môže mať naproti tomu i syntetický pôvod.
Esenciálny olej je silne koncentrovaná látka, ktorá zároveň silno vonia. Vzniká lisovaním istej časti rastliny, jej varením alebo destiláciou. Esenciálne oleje využíva farmácia, potravinárstvo a samozrejme kozmetický priemysel.
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2023
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah