Prešovská univerzita predstavila svet nadaných detí - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Júl 2024
ROČNÍKOVÉ PRÁCE
NESÚŤAŽNÁ PREHLIADKA MÁ AMBÍCIU STAŤ SA NA ŠKOLE TRADÍCIOU, NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA BAJKALSKEJ ULICI V PREŠOVE PATRIA NADANÍ MEDZI TOP PRIORITY. ŠKOLA SPOLUPRACUJE S INICIATÍVOU ROZUMIEME NADANÝM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU V PREŠOVE USKUTOČNIL ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. SEMINÁR PRINIESOL ZAUJÍMAVÉ TÉMY A ŠPIČKOVÝCH PREDNÁŠAJÚCICH.
Júl 2024
SÚŤAŽÍME, ALE NEPREHRÁVAME
PREDŠKOLÁCI SI MERALI SILY V LOGICKOM MYSLENÍ. AKTUÁLNY ROČNÍK SÚŤAŽE NADVIAZAL NA TRADÍCU PREDCHÁDZAJÚCICH, V DUCHU MOTTA "SÚŤAŽÍME, ALE NEPREHRÁVAME."
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Prešovská univerzita predstavila svet nadaných detí

Aktivity
Prešovská univerzita predstavila svet nadaných detí

V siedmy novembrový deň v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku zastrešila Prešovská univerzita v Prešove nesúťažnú prehliadku ročníkových prác intelektovo nadaných žiakov prešovských základných škôl.
Študenti špeciálnej pedagogiky poznávali tvorbu nadaných
Študenti špeciálnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte PU v Prešove sa v rámci pregraduálnej vysokoškolskej prípravy venujú takisto problematike edukácie intelektovo nadaných žiakov. V rámci vybraných študijných predmetov študujú ich charakteristiku, typológiu a rozmer tvorivého myslenia. Pri stretnutiach s nadanými deťmi „face to face“ vidia spôsoby ich myslenia a sledujú netradičné záujmy a rozličné formy prezentácie týchto záujmov.

Netradičnú torbu predstavili prvostupniari
Programom na univerzitnej pôde sprevádzal učiteľ, špeciálny pedagóg, logopéd a interný doktorand Katedry špeciálnej pedagogiky PF PU v Prešove Ľuboš Lukáč. Zúčastneným študentom sa prihovorili viacerí skúsení pedagógovia. Súčasťou podujatia bol odborný seminár intelektovo nadaných žiakov. Nesúťažnej prehliadky prezentácií ročníkových prác sa zúčastnili intelektovo nadaní žiaci z primárneho stupňa prešovských základných škôl. Práce detí sa vyznačovali originalitou a monitorovali ich dominantné záujmové oblasti. Odborný seminár prezentoval poznatky špecifických záujmov nadaných detí a mal ambíciu byť inšpiráciou pre študentov, študujúcich špeciálnu pedagogiku.
Na univerzite vystúpili Jo Nesbo i ďalekohľad Jamesa Webba
Žiaci Základnej školy na Šmeralovej ulici predstavili päť ročníkových prác. Lujza Fečíková si ako tému zvolila svetoznámeho autora severských detektívok Jo Nesba. Lukáš Záhradník priblížil Teleskop Jamesa Webba. Zara Michňáková ostala tematicky pri Vesmíre. Karla Ňachajová sa prizrela Sukulentom a názov práce Tadeáša Komiňáka znel Camera obscura.
Súkromná základná škola DSA na Mukačevskej ulici zaradila do nesúťažnej prehliadky takisto päť prác. Martina Krenická si zvolila tému Hluchonemí občania. Emíliu Dancákovú zaujal Gepard štíhly. Leoni Pavel prezentovala Motýle. Juraj Šproch Osemtisícovky a Alica Šucová Akvárium.
Súkromnú základnú školu Veselá škola na Volgogradskej ulici zastupovali traja žiaci. A predovšetkým ich diela. Hana Balážová sa prizrela téme Nečakaný dar 3D kniha o zvykoch a tradíciách Slovenska. Šimon Šintal prezentoval tému Záchrana kraba Vectora a Matiáš Mihály tému Svet.

Text: Mgr. Dušan Guman, Foto: RNDr. František FRANKO, PhD., AV Studio, CCKV PU v Prešove
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah