Súťaž Talent základných škôl Prešovského kraja spoznala víťazov - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Máj 2024
TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA
SÚKROMNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA DSA V PREŚOVE PRIVÍTALA NA SVOJEJ PÔDE NADANÉ A TALENTOVANÉ DETI. USKUTOČNILO SA TAM FINÁLOVÉ KOLO SÚŤAŽE TALENT ZŠ PREŠOVSKÉHO KRAJA.
Júl 2024
ROČNÍKOVÉ PRÁCE
NESÚŤAŽNÁ PREHLIADKA MÁ AMBÍCIU STAŤ SA NA ŠKOLE TRADÍCIOU, NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA BAJKALSKEJ ULICI V PREŠOVE PATRIA NADANÍ MEDZI TOP PRIORITY. ŠKOLA SPOLUPRACUJE S INICIATÍVOU ROZUMIEME NADANÝM.
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Máj 2024
OS ROZUMIEME NADANÝM
15. MÁJA 2024 SA NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE PU V PREŠOVE USKUTOČNIL ODBORNÝ SEMINÁR ROZUMIEME NADANÝM. SEMINÁR PRINIESOL ZAUJÍMAVÉ TÉMY A ŠPIČKOVÝCH PREDNÁŠAJÚCICH.
Júl 2024
SÚŤAŽÍME, ALE NEPREHRÁVAME
PREDŠKOLÁCI SI MERALI SILY V LOGICKOM MYSLENÍ. AKTUÁLNY ROČNÍK SÚŤAŽE NADVIAZAL NA TRADÍCU PREDCHÁDZAJÚCICH, V DUCHU MOTTA "SÚŤAŽÍME, ALE NEPREHRÁVAME."
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Súťaž Talent základných škôl Prešovského kraja spoznala víťazov

Aktivity
Súťaž Talent základných škôl Prešovského kraja spoznala víťazov

Súkromná základná škola DSA v Prešove privítala na svojej pôde nadané a talentované deti. Uskutočnilo sa tam finálové kolo súťaže Talent základných škôl Prešovského kraja.
80 finalistov vzišlo z viac ako 2200 zaregistrovaných žiakov
Školské kolá súťaže prebehli v réžii zaregistrovaných základných škôl z Bardejova, Giraltoviec, Humenného, Lipian, Prešova, Sabinova, Spišskej Soboty, Starej Ľubovne, Svidníka a Šarišských Michalian.

Finálové kolo súťaže Talent základných škôl Prešovského kraja sa uskutočnilo 28. mája 2024. Otvorenia finálového kola súťaže Talentov sa zhostili: riaditeľka Súkromnej základnej školy DSA v Prešove Zuzana Perželová, riaditeľka Centra poradenstva a prevencie v Sabinove Ľubica Richmanová Fabišíková a autor súťaže, projektov iniciatívy Rozumieme nadaným Ľuboš Lukáč.

Kým v školských kolách súťažili deti samostatne v 3.-4. ročníku a v 5.-9. ročníku a postúpili do finálového kola, vo finálovom kole postupujúci z prvého stupňa spolu s postupujúcimi za druhý stupeň tvorili tím a úlohy riešili spoločne za školu,“ uviedol ako zaujímavosť autor súťaže Ľuboš Lukáč. Úlohy finálového kola pozostávali z obrázkových hlavolamov a hádaniek, úloh zameraných na logické myslenie, verbálne myslenie a úloh, ktoré preverili všeobecný prehľad. Žiaci základných škôl tak riešili rôzne obrázkové úlohy, podstatou ktorých bolo rozvíjane vizuálnych schopností (hľadanie odlišností, skrytých predmetov, zisťovanie počtov), slovné prešmyčky, hry so slovami, zaoberali sa logickým vzťahom slov, zašifrovanými heslami, posudzovali „slepú“ mapu, rozdeľovali geometrické útvary a určovali číselný rad.

Súčasťou stretnutia finalistov súťaže talentov bol workshop zameraný na rozvoj logického myslenia. Finalisti súťaže sa oboznámili s didaktickou pomôckou LOGIFORMES s troma úrovňami náročnosti. Spoločne pracovali s niekoľkými informáciami súčasne (farba tvar, pozícia) a precvičovali rôzne schopnosti (dedukcia, analýza, syntéza hľadanie logickej väzby a správneho riešenia). Myslenie talentovaných súťažiacich potrápili zadania označené piktogramom (prvá úroveň: motýľ, druhá úroveň: panda, tretia úroveň: sova) v súlade s princípom od jednoduchého k zložitejšiemu. Išlo o rozvoj logického myslenia, tvorivosti, fantázie a predstavivosti. Školským koordinátorom a učiteľom detí bol určený program, prostredníctvom ktorého sa oboznámili s prehľadom projektov a podujatí iniciatívy Rozumieme nadaným.
Mená finalistov so zápisom do Galérie Talentov
V náročnom testovaní si napokon najlepšie počínali: 1. miesto – Základná škola, Šrobárova 20, Prešov (súťažiaci: Tomáš Maričák, Timea Ferencová, Marek Štubňa, Michal Martinu); 2. miesto – Základná škola, Komenského 113, Lipany (súťažiaci: Sára Struková, Tejbus Matyáš, Mária Rút Kačeňáková, Slavomíra Semanová); 3. miesto – Základná škola, Bajkalská 29, Prešov (súťažiaci: Ema Holéczy, Olívia Nagyová, Lucia Balarová, Richard Jabcon). Súťažiace tímy boli odmenené diplomom, vecnými cenami a cenami PSK.

Talent základných škôl Prešovského kraja nahradil úspešný formát s pôvodným názvom Talent základných škôl regiónu Šariš. „Dôvodom zmeny názvu súťaže je možnosť zapojenia základných škôl z celého kraja, teda nielen z regiónu Šariš a tiež záujem škôl o registráciu detí,“ uviedol Ľuboš Lukáč.
Cieľom obľúbenej súťaže je vyhľadávanie a podpora nadaných a talentovaných detí, podpora detí, ale aj odborná, či metodická podpora učiteľov – školských koordinátorov súťaže pri vyhľadávaní a podpore nadaných a talentovaných detí v školskom prostredí (na základnej škole),“ vysvetlil.

Súťaž Talent základných škôl Prešovského kraja organizujú: Centrum poradenstva a prevencie v Sabinove a Súkromná základná škola DSA v Prešove.
Finálové kolo: Talent základných škôl Prešovského kraja 2024
1.
ZÁKLADNÁ ŠKOLA, ŠROBÁROVA 20, PREŠOV
2.
Základná škola, Komenského 113, Lipany
3.
Základná škola, Bajkalská 29, Prešov
4.
Základná škola, Šmeralova 25, Prešov
Základná škola, Kúpeľná 2, Prešov
Základná škola, Budovateľská 164/4, Giraltovce
5.
Základná škola, Dargovských hrdinov 19, Humenné
6.
Základná škola, Hrnčiarska 13, Humenné
Základná škola, Hviezdoslavová 1, Lipany
Súkromná základná škola s materskou školou, Námestie slobody 100, Sabinov
7.
Základná škola, Československej armády 22, Prešov
Základná škola s materskou školou, Pod lesíkom 19, Šarišské Michaľany
8.
Základná škola, Lesnícka 1, Prešov
Základná škola, Komenského 6, Stará Ľubovňa
9.
Súkromná základná škola DSA, Mukačevská 1, Prešov
Cirkevná základná škola, 9. mája 7, Sabinov
10.
Základná škola, Važecká 11, Prešov
Základná škola s materskou školou, Pod papierňou 16A, Bardejov
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2024
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah