Do kín čoskoro vtrhnú Letní rebeli! - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Jún 2022
„ABSURDNÉ STRETNUTIE“
PRÍBEHY PLNÉ ABSURDÍT, ŠIFROVANÉ A SKRYTÉ OBRÁZKY. ÚLOHY V KLUBE NADANÝCH DETÍ PREŠOV ROZVÍJALI LOGICKÉ MYSLENIE, PAMÄŤ A SCHOPNOSŤ PRACOVAŤ V ČASOVOM STRESE.
Jún 2022
LOĎKY Z PAPIERA
POD VEDENÍM JEDNÉHO Z NADANÝCH ŽIAKOV VYRÁBALI ŽIACI V KLUBE NADANÝCH DETÍ NA SÚKROMNEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE DSA V PREŠOVE PAPIEROVÉ LOĎKY. MOTOROVÉ, VIKINGSKÉ, ČÍNSKE, ...
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Júl 2022
ROZUMIEME NADANÝM 2021/2022
K AKTIVITÁM INICIATÍVY ROZUMIEME NADANÝM PATRIA ROZMANITÉ PROJEKTY, SÚŤAŽE, OLYMPIÁDY ČI DOKONCA POBYTOVÉ PODUJATIA. V PREŠOVE V TOMTO ŠKOLSKOM ROKU FUNGOVALI DVA KLUBY NADANÝCH DETÍ.
Júl 2022
10. VÝROČIE LOGICKEJ OLYMPIÁDY
OBĽÚBENÁ SÚŤAŽ INTELEKTOVO NADANÝCH ŽIAKOV - LOGICKÁ OLYMPIÁDA MÁ ZA SEBOU DESAŤ SÚŤAŽNÝCH ROČNÍKOV. ORGANIZÁTORI OCENILI TÝCH, KTORÍ SA NA DESAŤROČNEJ TRADÍCII PODIEĽALI NAJVIAC.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Do kín čoskoro vtrhnú Letní rebeli!

Aktivity
Do kín čoskoro vtrhnú Letní rebeli!

Dobrodružný film v slovensko-nemeckej koprodukcii má výborné slovenské a české obsadenie. Prináša prázdninové príbehy Jonáša, jeho deda Bernarda, Jonášovej kamarátky Alex a ďalších hrdinov. Exkluzívne informácie o filme pre portál Nadané dieťa nám poskytla režisérka Martina Saková, ako aj hlavné, detské postavy filmu Eliáš Vyskočil (Jonáš) a Liana Pavlíková (Alex).
Za dedom na Slovensko
Jonáš zvykol tráviť dovolenku u deda Bernarda na Slovensku. Po smrti jeho otca však chce dať jeho mama prednosť moru. Prichádza útek z domu a zoznámenie sa s dievčatkom Alex. Spolu sa potom originálna dvojica pohybuje na hrane zákona. Vo filme uvidíme viacero známych tvárí československého filmového neba. Popri hviezdnom Pavlovi Novom (dedo Bernard) to budú napríklad Szidi Tobias, Jana Oľhová, či Michal Kubovčík. Tvorcovia odporúčajú film najmä deťom od osem do dvanásť rokov, ako aj ich rodičom a starým rodičom. Film bude mať slávnostnú premiéru jedenásteho augusta.

Prvá herečka vyrástla prirýchlo
Aký kľúč zvolili tvorcovia pri výbere hercov do filmu, v ktorom mali byť hlavnými postavami deti? „Chlapca a dievča do hlavných postáv Jonáša a Alex sme vyberali na základe charakteru filmovej postavy. A v druhej fáze podľa toho, či si obe deti spolu rozumejú a ako ladia s ich dospelými kolegami. Postavu Jonášovho deda hrá Pavel Nový, Alexinu mamu Szidi Tobias a Jonášovu mamu nemecká herečka Kaya Möller. Dôležité pre nás bolo, aby všetci spolu pôsobili ako rodina,“ vysvetlila režisérka snímky Martina Saková. „Organizovali sme niekoľko castingov a castingových kôl v Bratislave a v Prahe. Casting pozostával z otázok k diverzným témam, aby sme deti lepšie spoznali, improvizačných scén, ale aj dialógovych, kde sa deti museli naučiť text zo scenára a hrať pred kamerou. Rok pred nakrúcaním sme s finalistami nakrútili krátky teaser. Dievča, ktoré sme mali vybraté, však v priebehu roka veľmi vyrástlo, takže sme pár mesiacov pred nakrúcaním absolvovali ešte zopár castingových kôl, z ktorých sme vybrali Lianu Pavlíkovú a chlapec Eliáš Vyskočil sa potvrdil ako hlavná postava filmu. V postprodukčnej fáze filmu sa nám zase podarilo cez dabingové castingy nájsť ďalšieho talentovaného chlapca Andy Kummera, ktorý nahovoril postavu Jonáša do slovenčiny.“

Nechceli naháňať psa po pľaci
Hovorí sa, že najťažšie pre režiséra je práca s deťmi, zvieratami a v zime, kedy je menej dobrého svetla. Bolo to tak aj v tomto prípade? „Nakrúcali sme v lete a s deťmi, pretože ten príbeh je tak koncipovaný. Sprvoti bol v scenári aj pes, ale neskôr sme ho zo scenára vyškrtli. Dôvodom bola práve náročnosť pri nakrúcaní; rozhodli sme sa radšej koncentrovať na prácu s detskými hercami, ako naháňať psa po pľaci. Náročné boli najmä scény, kde hralo naraz niekoľko hercov a k tomu komparz. Dospelí herci majú veľa termínov, často aj dva - tri počas jedného dňa. Koordinovať niekoľko takýchto osôb obnáša napätie,“ priblížila Martina Saková, ktorá už má na konnte krátkometrážny snímok Heavy Mental a dokumenty Malá Hanoj a Celnice: Susedia.
Raperská scéna s člnom nad hlavou
Najväčším problémom bolo podľa režisérky natočiť zábery, pri ktorých sa jeden herec spoľahol na druhého. „Najťažšie sa nám nakrúcala scéna, v ktorej Jonáš s dedom nesú čln nad hlavami a pri tom rapujú. Pavel sa spoliehal na Eliáša, že on to bude vedieť perfektne a že ho to naučí, a presne to isté si myslel Eliáš o Pavlovi. Hoci sme sa potrápili, v strižni som videla, že to nie je presvedčujúce. Nakoniec sme to do filmu nevstrihli. Bol to prvý filmovací deň a Eliáš sa potom z rešpektu pred nakrúcaním radšej naučil celý scenár naspamäť, aby sa im to s Pavlom už viackrát nezopakovalo. Odvtedy dohadzoval Eliáš dialógové texty Pavlovi, keď ich náhodou zabudol.

Eliáš a Liana zaujali hneď
Pani režisérky sme sa opýtali, aké schopnosti musí mať dieťa, ktoré by si chcelo zahrať vo filme. Na koho alebo kam by sa malo obrátiť, ak si chce túto prácu skúsiť? „Malo by mať fantáziu predstaviť si byť niekým iným. A tá predstava by sa mu mala páčiť. Nesmie mu chýbať odvaha byť samým sebou a zároveň byť vnímavý na ľudí okolo. Musí sa vedieť koncentrovať a mať výdrž dotiahnuť ten jeho veselý nápad „zahrať si vo filme“ do konca. Najlepšie je, keď si to deti vyskúšajú na nejakom castingu. Na ňom zistia, či sa im to páči alebo nie. A aj či majú vôbec chuť pokračovať, ak ich ani na druhom castingu ešte nevyberú. Eliáš a Liana boli medzi deťmi, ktoré ma zaujali na prvý pohľad. Boli veľmi prirodzení, a to aj keď hrali filmovú postavu. A obe deti po tom naozaj túžili, akoby to bolo nejaké letné dobrodružstvo, pri ktorom nesmú chýbať. Spolupracovali sme so spoločnosťou Casting Bratislava, ktorá zverejňuje castingy na svojom Facebook profile, či iných stránkach, podobne, ako aj iné podobné spoločnosti. Čiže dieťa sa najprv musí obrátiť na rodiča, ktorý nájde potrebné informácie na internete a prihlási dieťa na casting.

Letných rebelov môžete stretnúť aj naživo!
Premiéra filmu Letní rebeli je plánovaná na trinásteho augusta. To však nie je jediný termín, kedy na premietaní budú osobne aj hlavní hrdinovia a protagonisti filmu. Kde ich teda budete môcť stretnúť? „Určite na slávnostnej premiére filmu jedenásteho augusta v Bratislave. Víkend predtým, v dňoch 7. - 9. augusta, plánujeme niekoľko predpremiér v slovenských mestách mimo Bratislavy za účasti detských hercov a ďalších hostí,“ avizuje režisérka filmu Martina Saková. „Bližšie informácie budú zverejňované na webovej stránke filmu, Facebooku a Instagrame LetniRebeliFilm, kde sa dozviete aj viac informácií o filme a najmä pikošky z nakrúcania.


ORGANIZÁTOR
Centrum pedgogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2022
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah