Finále Logickej olympiády sprevádzali vstupy odborníkov - Nadané dieťa

Nadané dieťa
Október 2023
LOGICKÉ SÚSTREDENIE
TROJDŇOVÉ LOGICKÉ SÚSTREDENIE NADANÝCH DETÍ (ŽIAKOV ZŠ) SA USKUTOČNÍ V DŇOCH 3.-5. NOVEMBRA 2023 V PROSTREDí POD SLANSKÝMI VRCHMI NA SIGORDE. INFORMÁCIE NA STRÁNKE NADANEDIETA.SK.
Jún 2023
OTESTUJTE LOGICKÉ MYSLENIE
POSLÚŽIA VÁM K TOMU ÚLOHY LOGICKEJ OLYMPIÁDY PRE NAJMENŠÍCH. AJ TENTO ROČNÍK SÚŤAŽE PREDŠKOLÁKOV SA NIESOL V DUCHU MOTTA "SÚŤAŽÍME, ALE NEPREHRÁVAME".
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
August 2023
ROZUMIEME NADANÝM 2023/24
INICIATÍVA ROZUMIEME NADANÝM PRINÁŠA V ŠKOLSKOM ROKU 2023/2024 OPÄŤ MNOŽSTVO ZAUJÍMAVÝCH PROJEKTOV, SÚŤAŽÍ, OLYMPIÁD A POBYTOVÝCH PODUJATÍ. REGISTRUJTE DETI/ŠKOLY.
August 2023
KLUB NADANÝCH DETÍ
ODŠTARTOVALI SME REGISTRÁCIU DO JEDINEČNÉHO PROJEKTU VZDELÁVANIA NADANÝCH A TALENTOVANÝCH DETÍ - KLUBU NADANÝCH DETÍ V PREŠOVE. REGISTRAČNÝ FORMULÁR NÁJDETE NA STRÁNKE.
Nadané dieťa
Prejsť na obsah

Finále Logickej olympiády sprevádzali vstupy odborníkov

Aktivity

Obľúbená súťaž, ktorou do týchto chvíľ prešlo vyše 23 000 detí, dopísala 10. mája na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity jedenásty ročník. Finále tradične sprevádzal seminár pod názvom Rozumieme nadaným.
Ocenením prekvapili trojicu učiteliek
Pri otvorení súťažného dňa praskala aula Pedagogickej fakulty vo švíkoch. Podujatie v príjemnej a pozitívnej atmosfére moderovala riaditeľka Centra a poradenstva a prevencie v Sabinove Ľubica Richmanová Fabišíková, ktorej pracovisko zastrešuje iniciatívu Rozumieme nadaným. Logická olympiáda je súčasťou portfólia jej projektov.
Prekvapenie za organizátora pripravil kolegyniam venujúcim sa nadaným deťom Ľuboš Lukáč, ktorý odovzdal ocenenie – plaketu Rozumieme nadaným trojici učiteliek. Odovzdaná tiež bola medaila dekanky fakulty. „Prekvapila ma veľmi dobrá nálada. Čakal som viac strojenú, súvisiacu s tým, že je to celoslovenské vyvrcholenie súťaže. V takýchto chvíľach sa veľmi dobre rozpráva,“ uviedol prodekan Radoslav Rusňák na margo svojho príhovoru.

Práca s nadanými je motivujúca aj pre pedagógov
Spoločnosť stále nevníma, že špeciálna pedagogika je aj pre nadané deti. Je dobre, že sa o tom začína rozprávať. Som rád, že sa týmto deťom venuje a sebecky poviem, že som rád, že práve v Prešove,“ uviedol Radoslav Rušňák. „Logická olympiáda je pre mňa takou čerešničkou na torte. Pri práci s nadanými sa vieme naštartovať, vidíme tu perspektívu a víziu,“ pridala skúsenosť z bohatej praxe Ľubica Richmanová Fabišíková.
Každý sa má rozvíjať v oblasti, v ktorej je nadaný a keďže máme aj deti nadané intelektovo a ktorým to logicky myslí, pre túto skupinu treba niečo urobiť. A Logická olympiáda je veľmi užitočná akcia,“ zhrnul Vladimír Dočkal, ktorého prednáška bola súčasťou seminára Rozumieme nadaným. Ten prebiehal paralelne s testovaním finalistov.
Nadaných treba prilákať na Slovensko
Po dlhšom čase som stretla ľudí, ktorých vidím rada a z dnešného dňa, prostredia a toho, čo sa tu deje mám veľmi dobrý dojem,“ podelila sa riaditeľka bratislavského Centra nadania a prednášajúca Martina Mátychová. „Nadanie by sme teraz najviac potrebovali v komunikácii. Aby sme vedeli komunikovať, nenapádať sa, kriticky myslieť a argumentovať navzájom sa chápať, vnímať a rešpektovať,“ myslí si Jana Jurášková zo Súkromnej ZŠ pre žiakov s intelektovým nadaním CENADA v Bratislave.
Páči sa mi, že takéto podujatie živí problematiku intelektového nadania. Zvlášť teraz, keď sa mení legislatíva, trochu sa zabúda na nadané deti. Som rada, že sa v tom angažuje fakulta, pretože vzdelávanie budúcich učiteľov je veľmi dôležité a tam sme, čo sa týka Slovenska, v plienkach,“ skonštatovala.

Prednášali i nadané deti
Účastníkom finále Logickej olympiády sa prihovorili takisto samotné nadané deti Karla Ňachajová, Tibor Norko a Alica Šucová. Po testovaní priblížil súťažiacim tvorivé písanie Dávid Dziak z Prešovskej univerzity. Ľuboš Lukáč a Ingrid Storinská si v osobitnom vstupe zaspomínali na desať rokov klubu nadaných detí v Prešove. Bola to práve metropola Šariša, kde klub pre nadané deti spustili ako prví na Slovensku.
Pandémia  nadaných akoby prebudila, je ich viac a viac. Na Večere talentov sme mali zatiaľ najväčšiu účasť; na Sigorde bola stovka ľudí. Deti si pochvaľovali, že spoznali nových kamarátov z rôznych miest. Máme veľmi dobré ohlasy od rodičov a učiteľov detí, ale aj od detí samotných. Dostali sme kopec pekných mailov, ktoré sa dobre čítajú. Akciu hodnotia ako bezproblémovú, cítili sa na nej dobre a tešia sa na ďalší ročník,“ priblížil Ľuboš Lukáč. „Veľká vďaka patrí organizátorom, ktorí urobili maximum, aby všetko fungovalo. Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali; či sú to doktorandi, pedagógovia vysokej školy alebo zamestnanci CPP v Sabinove.“
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie, Sabinov
Created with WebSite X5
COPYRIGHT@2013-2023
O NÁS
Projekt celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadané dieťa
Rozumieme nadaným
VŠETKY MATERIÁLY PUBLIKOVANÉ NA TEJTO STRÁNKE SÚ CHRÁNENÉ AUTORSKÝM ZÁKONOM A ICH PREBERANIE BEZ SÚHLASU AUTOROV JE ZAKÁZANÉ.
Návrat na obsah